Type: Exclusive Right To Sell
Ownership: Fee Simple
Sold Price: $399,990
Status: Closed
Current Price: $399,990
List Date: 2014-01-07
Assessor's Map #: 2
Assessor's Parcel #: 905
Tax Municipality: Maricopa - COUNTY
Taxes: 88.73
Map Code/Grid: H34
House Number: 1829
Compass: W
Street Name: DESPERADO
St Suffix: Way
City/Town Code: Phoenix
State/Province: AZ
Zip Code: 85085
Country: US
County Code: Maricopa
Assessor Number: 210-02-905
Subdivision: FIRESIDE AT NORTERRA SKYLINE SERIES
Tax Year: 2013
Dwelling Styles: Detached
# of Interior Levels: 2
Approx SQFT: 2494
Price/SqFt: 160.38
Approx Lot SqFt: 4856
Horses: N
Model: RIDGE
Builder Name: PULTE HOMES
Elementary School District: Deer Valley Unified District
High School District: Deer Valley Unified District
Elementary School: Norterra Canyon K-8
Jr. High School: Norterra Canyon K-8
High School: Barry Goldwater High School
Community Pool Y/N: Yes
Private Pool Y/N: No
Planned Comm Name: FIRESIDE AT NORTERRA
Fireplace YN: No
Marketing Name: SKYLINE SERIES
Dwelling Type: Single Family Residence
Exterior Stories: 2
# Bedrooms: 3
Total Bathrooms: 2
Year Built: 2013
Down Payment: 0
Total Asum Mnth Pmts: 0
HOA Y/N: Y
HOA Transfer Fee: 0
HOA Fee: 119
HOA Paid Frequency: Monthly
HOA Name: FS @ NORTERRA
HOA Telephone: 000-000-0000
HOA 2 Y/N: N
PAD Fee Y/N: N
Cap Improvement/Impact Fee: 0
Cap Improvement/Impact Fee $/%: $
Cap Improvement/Impact Fee 2: 0
Cap Improvement/Impact Fee 2 $/%: $
Land Lease Fee Y/N: N
Rec Center Fee Y/N: N
Rec Center Fee 2 Y/N: N
Ttl Mthly Fee Equiv: 119
Full Bth Master Bdrm: 1
Separate Shwr & Tub: 1
Double Vanity: 1
Master Bedroom Walk-in Closet: 1
Dual Pane: 1
Low-Emissivity Windows: 1
Biking/Walking Path: 1
Children's Playgrnd: 1
Clubhouse/Rec Room: 1
Comm Tennis Court(s): 1
Community Spa: 1
Community Spa Htd: 1
Formal: 1
Breakfast Bar: 1
Dishwasher: 1
Disposal: 1
Gas Oven: 1
Gas Range: 1
Kitchen Island: 1
Built-in Microwave: 1
Refrigerator: 1
Granite Counters: 1
Ceiling Fan(s): 1
Central Air: 1
Vaulted Ceiling(s): 1
9+ Flat Ceilings: 1
Soft Water Loop: 1
Washer Included: 1
Dryer Included: 1