Type: Exclusive Right To Sell
Ownership: Fee Simple
Sold Price: $422,000
Status: Closed
Current Price: $422,000
List Date: 2014-11-03
Assessor's Map #: 25
Assessor's Parcel #: 751
Tax Municipality: Phoenix
Taxes: 0
Map Code/Grid: H33
House Number: 2320
Compass: W
Street Name: Caleb
St Suffix: Road
City/Town Code: Phoenix
State/Province: AZ
Zip Code: 85085
Country: US
County Code: Maricopa
Assessor Number: 204-25-751
Subdivision: Collins Creek
Tax Year: 2014
Dwelling Styles: Detached
# of Interior Levels: 2
Full Bathrooms: 4
Half Bathrooms: 1
Approx SQFT: 3317
Price/SqFt: 127.22
Approx Lot SqFt: 0
Horses: N
Model: Windsor
Builder Name: Ashton Woods Homes
Elementary School District: Deer Valley Unified District
High School District: Deer Valley Unified District
Elementary School: Norterra Canyon K-8
Jr. High School: Norterra Canyon K-8
High School: Barry Goldwater High School
Community Pool Y/N: No
Private Pool Y/N: No
Fireplace YN: No
Marketing Name: Collins Creek
Dwelling Type: Single Family Residence
Exterior Stories: 2
# Bedrooms: 5
Total Bathrooms: 4.5
Year Built: 2015
Down Payment: 0
Total Asum Mnth Pmts: 0
HOA Y/N: Y
HOA Transfer Fee: 150
HOA Fee: 85
HOA Paid Frequency: Monthly
HOA Name: AAM
HOA Telephone: 602-957-9191
HOA 2 Y/N: N
PAD Fee Y/N: N
Cap Improvement/Impact Fee: 0
Cap Improvement/Impact Fee $/%: $
Cap Improvement/Impact Fee 2: 0
Cap Improvement/Impact Fee 2 $/%: $
Land Lease Fee Y/N: N
Rec Center Fee Y/N: N
Rec Center Fee 2 Y/N: N
Ttl Mthly Fee Equiv: 85
Full Bth Master Bdrm: 1
Separate Shwr & Tub: 1
Double Vanity: 1
Other Bedroom Downstairs: 1
Master Bedroom Walk-in Closet: 1
Other Bedroom Walk-in Closet: 1
Biking/Walking Path: 1
Children's Playgrnd: 1
Eat-in Kitchen: 1
Breakfast Bar: 1
Dishwasher: 1
Disposal: 1
Gas Oven: 1
Gas Range: 1
Kitchen Island: 1
Built-in Microwave: 1
Pantry: 1
Washer Hookup: 1
Inside: 1
Great Room: 1
Bonus/Game Room: 1
Loft: 1
Guest Qtrs-Sep Entrn: 1
3+ Exist Tele Lines: 1
Cable TV Avail: 1
High Speed Internet: 1
Covered Patio(s): 1
Pvt Yrd(s)/Crtyrd(s): 1
Slab Parking Spaces: 0
Total Covered Spaces: 3
Garage Spaces: 3