Type: Exclusive Right To Sell
Ownership: Fee Simple
Sold Price: $421,808
Status: Closed
Current Price: $421,808
List Date: 2016-04-20
Assessor's Map #: 25
Assessor's Parcel #: 845
Tax Municipality: Maricopa - COUNTY
Taxes: 0
Map Code/Grid: H33
House Number: 28511
Compass: N
Street Name: 23RD
St Suffix: Drive
City/Town Code: Phoenix
State/Province: AZ
Zip Code: 85085
Country: US
County Code: Maricopa
Assessor Number: 204-25-845
Subdivision: FIRESIDE AT NORTERRA
Tax Year: 2015
Dwelling Styles: Detached
# of Interior Levels: 2
Full Bathrooms: 3
Half Bathrooms: 1
Approx SQFT: 2807
Price/SqFt: 150.27
Approx Lot SqFt: 6720
Horses: N
Model: PRATO
Builder Name: PULTE HOME CORPORATION
Elementary School District: Deer Valley Unified District
High School District: Deer Valley Unified District
Elementary School: Norterra Canyon K-8
Jr. High School: Norterra Canyon K-8
High School: Barry Goldwater High School
Community Pool Y/N: Yes
Private Pool Y/N: No
Planned Comm Name: FIRESIDE AT NORTERRA
Fireplace YN: No
Marketing Name: FIRESIDE AT NORTERRA
Dwelling Type: Single Family Residence
Exterior Stories: 2
# Bedrooms: 4
Total Bathrooms: 3.5
Year Built: 2016
Down Payment: 0
Total Asum Mnth Pmts: 0
HOA Y/N: Y
HOA Transfer Fee: 0
HOA Fee: 206
HOA Paid Frequency: Monthly
HOA Name: AAM
HOA Telephone: 602-957-9191
HOA 2 Y/N: N
PAD Fee Y/N: N
Cap Improvement/Impact Fee: 0
Cap Improvement/Impact Fee $/%: $
Cap Improvement/Impact Fee 2: 0
Cap Improvement/Impact Fee 2 $/%: $
Land Lease Fee Y/N: N
Rec Center Fee Y/N: N
Rec Center Fee 2 Y/N: N
Ttl Mthly Fee Equiv: 206
Full Bth Master Bdrm: 1
Double Vanity: 1
Master Bedroom Walk-in Closet: 1
Dual Pane: 1
Low-Emissivity Windows: 1
Biking/Walking Path: 1
Children's Playgrnd: 1
Clubhouse/Rec Room: 1
Comm Tennis Court(s): 1
Community Spa Htd: 1
Concierge: 1
Gated: 1
Dishwasher: 1
Disposal: 1
Gas Oven: 1
Gas Range: 1
Kitchen Island: 1
Built-in Microwave: 1
Walk-in Pantry: 1
Granite Counters: 1
Vaulted Ceiling(s): 1
9+ Flat Ceilings: 1
Soft Water Loop: 1
Pre-Wire Srnd Snd: 1
Cable TV Avail: 1
High Speed Internet: 1
Slab Parking Spaces: 0
Total Covered Spaces: 3